Nicky has logged 203 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Vice

Vice

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
3 Women

3 Women

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★½
Edit this entry  
09
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Border

Border

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Girl in the Spider's Web

The Girl in the Spider's Web

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Johnny Mnemonic

Johnny Mnemonic

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Edit this entry  
08
Science Fair

Science Fair

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Burning

Burning

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Colette

Colette

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★½
Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Wife

The Wife

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Green Book

Green Book

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Mansfield Park

Mansfield Park

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lionheart

Lionheart

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
First Man

First Man

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Cakemaker

The Cakemaker

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mirror

Mirror

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Distant Voices, Still Lives

Distant Voices, Still Lives

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Private War

A Private War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Freaks

Freaks

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blind Spot

Blind Spot

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Green Book

Green Book

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Black Book of Father Dinis

The Black Book of Father Dinis

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Farming

Farming

2018
×
★½
Read the review Edit this entry