RSS feed for Nicholas
  • Da 5 Bloods

    ★★★½

  • 3 Brothers: Radio Raheem, Eric Garner and George Floyd

  • New York New York

  • The Last Dance

    ★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★

  • The Grudge

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★½

  • Little Women

    ★★★★

  • 1917

    ★★

  • Doctor Sleep

    ★★

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★

  • The Irishman

    ★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★½

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Dolemite Is My Name

    ★★

  • Hustlers

    ★★★

  • Joker

    ½

  • The Assistant

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Waves

    ★★★

  • Marriage Story

    ★★★½

  • Ad Astra

    ★★★

  • Scary Stories to Tell in the Dark

    ★½

  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

    ★★

  • Anima

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★

  • Midsommar

    ★★½

  • Toy Story 4

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • A Hidden Life

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★½

  • I Lost My Body

    ★★★

  • Atlantics

    ★★

  • Bacurau

    ★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★½

  • Little White Lies 2

    ★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★

  • Homecoming: A Film by Beyoncé

  • Us

    ★★½

  • Pain and Glory

    ★★★

  • Good Boys

    ★★

  • Booksmart

    ★★★

  • Light of My Life

    ★★★★

  • Honeyland

    ★★★

  • The Souvenir

    ★★

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★

  • The Farewell

    ★★★½

  • Apollo 11

    ★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • The Grinch

    ★★

  • Bohemian Rhapsody

    ★½

  • Green Book

    ★★

  • Her Smell

    ★★★★

  • High Life

    ★★★½

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★

  • Wild Rose

    ★★½

  • Widows

    ★★★

  • Halloween

    ★★

  • Life Itself

    ½

  • The Grizzlies

    ★½

  • Beautiful Boy

    ★★

  • Shadow

    ★★½

  • The Nightingale

    ★★½

  • Fahrenheit 11/9

    ★★

  • The Sisters Brothers

    ★★½

  • The Other Side of the Wind

    ★★½

  • A Star Is Born

    ★★★

  • The Favourite

    ★★★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★½

  • First Man

    ★★★½