Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Rancho Notorious

Rancho Notorious

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Undine

Undine

2020
×
★★½
Edit this entry  
24
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Keyboard Fantasies: The Beverly Glenn-Copeland Story

Keyboard Fantasies: The Beverly Glenn-Copeland Story

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
For Sama

For Sama

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Evka & Arno

Evka & Arno

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Four Adventures of Reinette and Mirabelle

Four Adventures of Reinette and Mirabelle

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
City Hall

City Hall

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Flying Guillotine

The Flying Guillotine

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★½
Edit this entry  
09
Shake! Otis at Monterey

Shake! Otis at Monterey

1987
×
Edit this entry  
09
The Deaths of Chet Baker

The Deaths of Chet Baker

2009
×
Edit this entry  
09
Wanda

Wanda

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★½
Edit this entry  
07
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★
Edit this entry  
06
Blood Feast

Blood Feast

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Fits

The Fits

2015
×
★★½
Edit this entry  
05
Two Thousand Maniacs!

Two Thousand Maniacs!

1964
×
★★★
Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Taxi

Taxi

2015
×
★★★★
Edit this entry  
03
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hail the Conquering Hero

Hail the Conquering Hero

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Vera Drake

Vera Drake

2004
×
★★★★
Edit this entry  
31
Variety

Variety

1925
×
★★★½
Edit this entry  
31
All or Nothing

All or Nothing

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The United States of America

The United States of America

1975
×
Edit this entry  
29
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★★
Edit this entry  
26
Tenet

Tenet

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Suzanne, Suzanne

Suzanne, Suzanne

1982
×
Read the review Edit this entry  
24
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ritual in Transfigured Time

Ritual in Transfigured Time

1946
×
Edit this entry  
21
At Land

At Land

1944
×
Edit this entry  
21
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Read the review Edit this entry  
20
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Day of the Outlaw

Day of the Outlaw

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★
Edit this entry  
16
Quai des Orfèvres

Quai des Orfèvres

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Prophet

A Prophet

2009
×
★★★½
Edit this entry  
12
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★
Edit this entry