• Rancho Notorious

    Rancho Notorious

    ★★★½

    hate, murder - and i cannot stress this enough - revenge

  • Stories We Tell

    Stories We Tell

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    The best episode of MAURY I’ve ever seen.

  • Chinatown

    Chinatown

    ★★★★★

    Inexhaustible.

  • For Sama

    For Sama

    ★★½

    Totally de-contextualizes the conflict and fails to mention the US’ role in the revolution (it was backed and financed by a CIA that desperately wanted to get rid of Assad), while also ignoring the fact that Assad, as despicable as he is, is also fighting back violent jihadist groups who were previously funded and armed by, you guessed it, the good ‘ol US of A. 

    Some extraordinary footage though, and I can’t deny that I spent half of the runtime on the verge of tears, so surely that counts for something.

  • Evka & Arno

    Evka & Arno

    you can watch this wonderful short film here  and for only ~ $3.50 ~

  • David Byrne's American Utopia

    David Byrne's American Utopia

    ★★★½

    I’ll never forget the first time I saw the George Floyd video. I happened to be listening to BORN UNDER PUNCHES while it played. “All I want is to breathe” will never sound the same again.

  • Four Adventures of Reinette and Mirabelle

    Four Adventures of Reinette and Mirabelle

    ★★★★½

    My boy Éric just doesn’t miss 🔫

  • City Hall

    City Hall

    ★★★★½

    This Wiseman fellow is rather ambitious, isn’t he?

  • The Flying Guillotine

    The Flying Guillotine

    ★★★½

    IT GOES, IT GOES, IT GOES, IT GOES, IT GOES, IT GOES, IT GOES, IT GOES

    GUILLOTIIIIINE (YAH)

  • Casablanca

    Casablanca

    ★★★★

    ingrid bergman in close-up  >  sex

  • Wanda

    Wanda

    ★★★★

    Currently yearning for that alternate universe where Barbara Loden got to make twenty or thirty features.

  • Blood Feast

    Blood Feast

    ★★

    Her: “Hey! You wouldn’t...sacrifice me on this alter would you?”

    *me, absolutely shocked at this accusation*