Sort by

nicole🦋 has logged 221 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Grease

Grease

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★
Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Edit this entry  
20
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Edit this entry  
20
Grease

Grease

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Whip It

Whip It

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pocahontas

Pocahontas

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Diana: In Her Own Words

Diana: In Her Own Words

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
John Tucker Must Die

John Tucker Must Die

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Orphan

Orphan

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Cinderella Story

A Cinderella Story

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★★
Edit this entry  
30
Hannah Montana: The Movie

Hannah Montana: The Movie

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hannibal

Hannibal

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry