nicole has logged 48 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Ne Zha

Ne Zha

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Similars

The Similars

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Secrets in the Hot Spring

Secrets in the Hot Spring

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Edit this entry  
04
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★★
Edit this entry  
03
Alex Strangelove

Alex Strangelove

2018
×
★½
Edit this entry  
02
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Edit this entry  
01
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
17
mother!

mother!

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
12
3 Idiots

3 Idiots

2009
×
★★★★
Edit this entry  
10
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Edit this entry  
09
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
It

It

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Edit this entry  
07
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
Read the review Edit this entry  
20
District 9

District 9

2009
×
★★★★
Edit this entry  
19
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
Alias Grace

Alias Grace

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★
Edit this entry  
28
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Us

Us

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Soul Mate

Soul Mate

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
Summer Wars

Summer Wars

2009
×
★★★½
Edit this entry  
25
Assassination

Assassination

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ode to My Father

Ode to My Father

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Summer Palace

Summer Palace

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dear Ex

Dear Ex

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Punch

Punch

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Better Tomorrow II

A Better Tomorrow II

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Comrades: Almost a Love Story

Comrades: Almost a Love Story

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Petta

Petta

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hasan Minhaj: Homecoming King

Hasan Minhaj: Homecoming King

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Great Wall

The Great Wall

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Wolf Warrior 2

Wolf Warrior 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry