Sort by

nicole has logged 20 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nocturama

Nocturama

2016
×
Read the review Edit this entry  
28
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Double Suicide

Double Suicide

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Others

The Others

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
World on a Wire

World on a Wire

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
Read the review Edit this entry  
08
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sudden Fear

Sudden Fear

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
Read the review Edit this entry  
04
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry