• Halloween Ends

    Halloween Ends

    Y’all better never talk shit about Rob Zombie’s Halloween or Resurrection ever again.

  • Terrifier 2

    Terrifier 2

    ★★★★

    It was surreal getting to see something like this in theaters. Bigger scope, bigger kills (although nothing will ever top the hacksaw), and a satisfying tease that there’s more to come. I loved the score and the Halloween aesthetic. Lauren LaVera was total badass and I loved the addition of the “pale girl”. I kinda feel bad for Michael this week. No way he’s gonna be serving mashed potatoes like Art.

  • The Munsters

    The Munsters

    ★★★½

    Loved the campy fun and fan service. Rob did a great job giving a backstory to Herman & Lily. The end left me wanting more. Hopefully Netflix gives Zombie a chance for sequel or to keep this going as a series. Would have loved to see this in black & white, but I’m too lazy to fuck with my TV settings. This was a perfect watch to kick off the Halloween season 🎃

  • Smile

    Smile

    ★★★★

    Never would have thought the IT FOLLOWS comparisons would be valid. Smile was a breath of fresh air in a familiar package. I don’t know what’s going on with mainstream studio horror lately, but keep shit like this coming.

    also that soundtrack 🥵

  • Woman of Fire

    Woman of Fire

    ★★★★½

    The blueprint for melodrama

  • Pearl

    Pearl

    ★★★★★

    Mia Goth is a fucking maniac and Ti West seems to be shaping the greatest horror trilogy in recent memory. This exceeded all my expectations and I dug it more than X. There isn’t a better way to bring on the fall season than a cornfield waltz with a scarecrow.

    Also Charley 🐮🥚

  • Wasted Potential

    Wasted Potential

    ★★★★

    Jeremiah & Zach joined forces to blast out a caffeinated cautionary tale in just 72 Hours. This would be right at home on a ABCs of Death b-roll… S is for Shitty Stocks

  • Half Past Midnight

    Half Past Midnight

    ★★★★½

    Bitchin’ soundtrack..Debbie with her Fulci eye…CHAINSAW CHAINSAW CHAINSAW

    Toxic Avenger as a splatter flick

  • Bio-Cop

    Bio-Cop

    ★★★★½

    Bio-cop > Psycho Goreman

  • My Sweet Satan

    My Sweet Satan

    ★★★★½

    Say 🔪 you 🔪 love 🔪 satan 🔪

  • Bodies Bodies Bodies

    Bodies Bodies Bodies

    ★★★½

    Fun little toxic whodunnit

  • Monsters Crash the Pajama Party

    Monsters Crash the Pajama Party

    ★★★

    During its original theatrical release, actors would venture out into the seats in costumes as though they were the monsters coming out of the movie screen….

    Seeing this back in the theaters would have been a religious experience. All we get now is Popcorn and soda for $30 😔