• Venom: Let There Be Carnage

    ★★★½

  • Last Night in Soho

    ★★★★

  • Boiling Point

    ★★★★½

  • Emma.

    ★★★½

  • Lost Girls

    ★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

  • Denmark

    ★★★½

  • The Gentlemen

    ★★★★½

  • 1917

    ★★★★½

  • Jumanji: The Next Level

    ★★★

  • Zombieland: Double Tap

    ★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Joker

    ★★★★½

  • Tell Me Who I Am

    ★★★½

  • Ad Astra

    ★★

  • Ready or Not

    ★★★★

  • The Lion King

    ★★★

  • Anima

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Men in Black: International

    ★★

  • Toy Story 4

    ★★★★½

  • Dark Phoenix

    ★★

  • Black Mirror: Striking Vipers

    ★★★

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

    ★★★

  • Black Mirror: Smithereens

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★½

  • The Dead Don't Die

    ★★½

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★

  • Making Waves: The Art of Cinematic Sound

    ★★★

  • Us

    ★★★★½

  • Booksmart

    ★★★★

  • Velvet Buzzsaw

    ★★★½

  • The Farewell

    ★★★★½

  • I Am Mother

    ★★★

  • Fyre

    ★★★½

  • The Kid Who Would Be King

    ★★★½

  • How to Train Your Dragon: The Hidden World

    ★★★★

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Mary Queen of Scots

    ★★★½

  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

    ★★★

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★½

  • Venom

    ★★★

  • Bad Times at the El Royale

    ★★★★★

  • Green Book

    ★★★★

  • Wild Rose

    ★★★★

  • Fahrenheit 11/9

    ★★★★

  • The Nightingale

    ★★★★

  • Outlaw King

    ★★★

  • A Star Is Born

    ★★★★½

  • The Favourite

    ★★★★

  • Kin

    ★★★½

  • First Man

    ★★★★★

  • Crazy Rich Asians

    ★★★★

  • Christopher Robin

    ★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Shoplifters

    ★★★★½

  • Solo: A Star Wars Story

    ★★★

  • The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

    ★★★½

  • Annihilation

    ★★★

  • Tully

    ★★★½

  • Hereditary

    ★★★★

  • Wildlife

    ★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

  • Ghost Stories

    ★★★

  • Voyeur

    ★★★

  • The Tigers of Scotland

    ★★★½