Sort by

nightxpine has logged 97 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
I Am Mother

I Am Mother

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scooby-Doo! and the Cyber Chase

Scooby-Doo! and the Cyber Chase

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Under an Arctic Sky

Under an Arctic Sky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Abducted in Plain Sight

Abducted in Plain Sight

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Voyeur

Voyeur

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tell Me Who I Am

Tell Me Who I Am

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Conspiracy

Conspiracy

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Boy in the Striped Pyjamas

The Boy in the Striped Pyjamas

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Omen

The Omen

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Insidious

Insidious

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Orphan

Orphan

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Quartet

Quartet

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Top Secret!

Top Secret!

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry