nikai has logged 31 entries for films during September 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Critters

Critters

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bound

Bound

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Barbie of Swan Lake

Barbie of Swan Lake

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Daytime Noon

Daytime Noon

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
28
One Small Step

One Small Step

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
It's Alive

It's Alive

1974
×
Read the review Edit this entry  
26
The Grinch

The Grinch

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
The Omen

The Omen

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Maniac

Maniac

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nappily Ever After

Nappily Ever After

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dude

Dude

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Sydney White

Sydney White

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
When We First Met

When We First Met

2018
×
Read the review Edit this entry  
15
My Teacher, My Obsession

My Teacher, My Obsession

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Memoir of a Murderer

Memoir of a Murderer

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Roxanne, Roxanne

Roxanne, Roxanne

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Sierra Burgess Is a Loser

Sierra Burgess Is a Loser

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Legend

Legend

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The After Party

The After Party

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Candy Jar

Candy Jar

2018
×
Read the review Edit this entry  
02
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry