Sort by

nicole has logged 94 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★½
Edit this entry  
26
Babylon

Babylon

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
25
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★½
Edit this entry  
23
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Good Nurse

The Good Nurse

2022
×
★★★
Edit this entry  
21
The Whale

The Whale

2022
×
★★★
Edit this entry  
19
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
White Noise

White Noise

2022
×
★★★
Edit this entry  
15
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★
Edit this entry  
04
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Barbie in the Nutcracker

Barbie in the Nutcracker

2001
×
★★★
Edit this entry  
03
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★
Edit this entry  
02
Sabrina

Sabrina

1995
×
★★★
Edit this entry  
28
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
23
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Edit this entry  
21
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★½
Edit this entry  
20
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★½
Edit this entry  
20
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Menu

The Menu

2022
×
★★★
Edit this entry  
18
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Spanglish

Spanglish

2004
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Bodyguard

The Bodyguard

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ticket to Paradise

Ticket to Paradise

2022
×
★★½
Edit this entry  
13
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Edit this entry  
13
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
About Time

About Time

2013
×
★★★½
Edit this entry  
12
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Edit this entry  
10
TÁR

TÁR

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
01
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Smile

Smile

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Terrifier 2

Terrifier 2

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry