Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
My Big Fat Greek Wedding

My Big Fat Greek Wedding

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mona Lisa

Mona Lisa

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Devil's Own

The Devil's Own

1997
×
★★★
Edit this entry  
02
Penguin Bloom

Penguin Bloom

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
Edit this entry  
20
Some Kind of Wonderful

Some Kind of Wonderful

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Edit this entry  
10
Louis Theroux: The City Addicted to Crystal Meth

Louis Theroux: The City Addicted to Crystal Meth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Fundamentals of Caring

The Fundamentals of Caring

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Edit this entry  
24
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Kill List

Kill List

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Louis Theroux: Louis and the Brothel

Louis Theroux: Louis and the Brothel

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Deuce Bigalow: Male Gigolo

Deuce Bigalow: Male Gigolo

1999
×
★★★
Edit this entry  
29
The Dictator

The Dictator

2012
×
★★★
Edit this entry  
22
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
17
There's Something About Mary

There's Something About Mary

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Trolls World Tour

Trolls World Tour

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★
Edit this entry  
05
Gaga: Five Foot Two

Gaga: Five Foot Two

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
South Park: The Pandemic Special

South Park: The Pandemic Special

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry