• The King of Staten Island

    The King of Staten Island

    ★★★

    This was cute and super funny. I believe I heard the work “fuck” stated at least 2000 times

  • Paris, Texas

    Paris, Texas

    ★★★★½

    wow... a slow burner but what a beautiful experience it is to watch. The monologues are beyond perfect. I enjoyed this way more the second watch

  • My Big Fat Greek Wedding

    My Big Fat Greek Wedding

    ★★★★

    Damn I love this movie. Reminds me so much of my family ❤️Makes me crack up every time

  • Edward Scissorhands

    Edward Scissorhands

    ★★★★

    I haven’t rewatched this in years!!! Its so funny, beautiful and sad. Love it

  • Mona Lisa

    Mona Lisa

    ★★★★

    Some great performances here, wow. Truly beautiful and intense. Neil Jordan is the king of twisted noir and gay rights lol. Rip Bob Hoskins, I loved his character so much

  • Some Kind of Wonderful

    Some Kind of Wonderful

    ★★★

    Watts is by far the best character (punk skinhead as the runner up) This was super cheesy but cute.

  • Hotel Chevalier

    Hotel Chevalier

    ★★★★★

    This is my favorite short film ever. Prelude to my favorite Wes Anderson film ever (ok tied with The Royal Tenenbaums). Counting the days til I can finally go to Paris someday like I intended to last June. Not dwelling, just yearning. This made me happy to watch

  • Louis Theroux: The City Addicted to Crystal Meth

    Louis Theroux: The City Addicted to Crystal Meth

    ★★★★

    I just found out he’s cousins with Justin Theroux from Mulholland Drive and American Pyscho!!!! There we’re many moments during this episode where I yelled “Louis, give them a hug!”at my screen, but he’s a brit so of course he didn’t lol

  • Manhattan

    Manhattan

    ★★★½

    I have two things to say about this film. 

    1. W**dy Allen is a great filmmaker and I enjoyed this film a lot but am I really supposed to believe his character bagged beautiful Meryl Streep, style Icon Diane Keaton AND a gorgeous Björk impersonating 17 YEAR OLD ..in one film.....? I guess that why it’s called fiction. 

    2. Watching a film that celebrates New York City was a bad move on my part while I rot out on Long Island, attending my dream city school online and trying desperately to remain present each day. 

    good script, though.

  • Casablanca

    Casablanca

    ★★★★★

    I haven’t seen this since high school and can honestly say it has the most perfect screenplay of all time. Renault is so hilarious and Rick has more quotable lines than there are nazis in this film. Bergman is so beautiful, I see so much of her daughter Isabella Rosellini in her face.

  • The Fundamentals of Caring

    The Fundamentals of Caring

    ★★★

    so cute to watch with the fam <3

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

    Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

    ★★★★½

    Wow okay Hunter Schafer acted her ASS OFF. This was so beautiful and revealing of her character. She is my absolute favorite. Jules gang rise up