RSS feed for nikkiwild
  • Uncut Gems

    Uncut Gems

    ★★★★½

    “When you win, it’s all that matters.”

    The uncontrollable death of the American dream

  • The Dreamed Path

    The Dreamed Path

    ★★★★½

    Bresson would be proud of this.

  • Heaven Knows What

    Heaven Knows What

    ★★★★

    MAD LOVE IN NEW YORK CITY

  • Our Time

    Our Time

    ★★★★★

    This film solidifies Reygadas as the greatest filmmaker of the current Mexican cinema, he could easily shit at the likes of Inarritu, Cuaron and GDT.

  • The Assassin

    The Assassin

    ★★★★½

    In its own way of storytelling -for an wuxia that is-, it is one of the most or if not the only film that has been this innovative since ages. A meditative wuxia tale that relies on its contemplative formation. Hou uses his camera to create an impressionistic tableau that could not be replicated at all. I have not seen a recent-film that came close by to what this film achieves in its own technical department.

    "Your skills are matchless, but your mind is hostage to human sentiments."

  • Marriage Story

    Marriage Story

    Please stop comparing this to the Scenes from a Marriage. Could be thematically similar but it is too distant from being on the same wavelength as that film resides.

    More Kramer than it is more SFAM.

    Don’t think that it is terrible nor awesome, IMO Baumbach has made some other films (for example Meyerowitz)  that are superior to what this film is.

  • Innocence

    Innocence

    ★★★★½

    Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better.

    What Demirkubuz does with this is something essential, expanding on the idea of film while creating a naturalism ridden story about the ones that are and were ostracized from the society. His camera and its stillness creates an impressionistic view that causes the perfect way to interact with its own characters, not too distant or close. It is all made to be well balanced.

  • Atlantics

    Atlantics

    ★★★★

    The yearning for the non permanent will always stand on, for one the metaphysics will never exist, if it does, everything that the one have worked for will be meaningless.

    One of the best films that came out this year, and probably - haven't seen the new Malick, Balagov and Eggers's films, will watch them when it is possible- is the best film that I have seen from this years CannesFF

  • Ossos

    Ossos

    ★★★★½

    "The film is located in a Portuguese post-human era. If, indeed, nationality is still to be found in the coded language of the replicant. This film shows how a historical and a social time has been left behind, how the community we are a part of is now a different one altogether, how it can no longer be found at the exact point where each of us perceives it, and filmic fiction has spread across the whole of Portuguese geography. Herein lies too the film's documental length."

    - João Miguel Fernandes Jorge on OSSOS.

  • The Irishman

    The Irishman

    ★★★★

    " Would you like to be a part of this, Frank? Would you like to be a part of this history?"

    " You don’t know how fast time goes by until you get there"

  • Mouchette

    Mouchette

    ★★★★★

    Desperation and alienation has never been portrayed in the same way that Mouchette portrays it to be.

    Might be, and probably is, my favourite film from Bresson. An effort that could not be achieved ever again from anyone nor Bresson himself.

  • Still Life

    Still Life

    ★★★★★

    Exquisite.