nikkl has logged 64 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Predestination

Predestination

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Founder

The Founder

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
First Man

First Man

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Chef

Chef

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Help

The Help

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Taking of Deborah Logan

The Taking of Deborah Logan

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Clerks

Clerks

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Frost/Nixon

Frost/Nixon

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Oblivion

Oblivion

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Last Shift

Last Shift

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Brick

Brick

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Coraline

Coraline

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry