nikkl has logged 41 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Clerks

Clerks

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Frost/Nixon

Frost/Nixon

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Oblivion

Oblivion

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Last Shift

Last Shift

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Brick

Brick

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Coraline

Coraline

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Master

The Master

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Following

Following

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Late Night

Late Night

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Post

The Post

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry