Sort by

Nikotinniki has logged 55 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
Read the review Edit this entry  
31
The Bad Batch

The Bad Batch

2016
×
Read the review Edit this entry  
31
Finsterworld

Finsterworld

2013
×
Read the review Edit this entry  
30
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Reality

Reality

2014
×
Read the review Edit this entry  
29
Treppe aufwärts

Treppe aufwärts

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Aniara

Aniara

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
Read the review Edit this entry  
27
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Along Came Polly

Along Came Polly

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Life

Life

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Undine

Undine

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Barry

Barry

2016
×
★★
Edit this entry  
22
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wuthering Heights

Wuthering Heights

2011
×
Read the review Edit this entry  
20
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
No Strings Attached

No Strings Attached

2011
×
★½
Edit this entry  
19
Naked Among Wolves

Naked Among Wolves

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
Thief

Thief

1981
×
★★★
Edit this entry  
18
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Baise-moi

Baise-moi

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Wrong Missy

The Wrong Missy

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lost Girls & Love Hotels

Lost Girls & Love Hotels

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Freaky

Freaky

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★
Edit this entry  
10
Crank

Crank

2006
×
★★
Edit this entry  
10
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Paradise: Love

Paradise: Love

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Naked

Naked

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Naked

Naked

1993
×
Read prior review Edit this entry  
08
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★★
Edit this entry  
08
In the Basement

In the Basement

2014
×
Read the review Edit this entry  
07
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Zeroville

Zeroville

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Whip It

Whip It

2009
×
★★★
Edit this entry  
06
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry