Sort by

Mathieu has logged 240 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Miron : Un homme revenu d'en dehors du monde

Miron : Un homme revenu d'en dehors du monde

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Women on the 6th Floor

The Women on the 6th Floor

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Parasite

Parasite

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
1917

1917

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Present.Perfect.

Present.Perfect.

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Game Over

Game Over

1989
×
½
Read the review Edit this entry  
07
American Pop

American Pop

1981
×
★★★★
Edit this entry  
04
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
04
State Funeral

State Funeral

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ziggy Stardust and the Spiders from Mars

Ziggy Stardust and the Spiders from Mars

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Belly of America

The Belly of America

1996
×
★★★½
Edit this entry  
26
Land of Madness

Land of Madness

2009
×
★★★★
Edit this entry  
25
3 Godfathers

3 Godfathers

1948
×
★★★★
Edit this entry  
25
Foix

Foix

1994
×
★★★½
Edit this entry  
25
Terres noires

Terres noires

1961
×
★★★½
Edit this entry  
24
Imphy, capitale de la France

Imphy, capitale de la France

1995
×
★★★½
Edit this entry  
22
Les Sièges de l'Alcazar

Les Sièges de l'Alcazar

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Workhorse

Workhorse

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Barbarians of the Bay

Barbarians of the Bay

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Werner Herzog Eats His Shoe

Werner Herzog Eats His Shoe

1980
×
Read the review Edit this entry  
17
Os Olhos Do Meu Amor

Os Olhos Do Meu Amor

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Exodus

Exodus

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tabloid

Tabloid

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Day in the Country

A Day in the Country

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Parasite

Parasite

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Deerskin

Deerskin

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry