• Sunset Boulevard

  • Winchester '73

  • In a Lonely Place

  • The Asphalt Jungle

  • Scandal

  • Gun Crazy

  • Border Incident

  • Stray Dog

    ★★★★

  • Late Spring

    ★★★★★

  • White Heat

  • The Third Man

  • She Wore a Yellow Ribbon

  • Kind Hearts and Coronets

  • Jour de Fête

  • The Silence of the Sea

    ★★★★

  • The Emperor's Nightingale

    ★★★½

  • The Quiet Duel

  • The Devil's Mill

    ★★★★

  • Story of the Bass Cello

    ★★★½

  • Song of the Prairie

    ★★★★

  • 3 Godfathers

    ★★★★

  • Bicycle Thieves

  • A Song Is Born

    ★★★½

  • Red River

  • Rope

  • The Red Shoes

    ★★★★★

  • Women of the Night

  • Drunken Angel

    ★★★★½

  • Fort Apache

  • The Treasure of the Sierra Madre

  • Secret Beyond the Door

    ★★★★

  • Out of the Past

  • One Wonderful Sunday

  • Black Narcissus

  • Odd Man Out

  • Utamaro and His Five Women

    ★★★★½

  • No Regrets for Our Youth

  • My Darling Clementine

  • Cloak and Dagger

    ★★★★

  • The Killers

  • The Big Sleep

  • Notorious

  • Those Who Make Tomorrow

  • Scarlet Street

    ★★★★

  • They Were Expendable

  • Sanshiro Sugata Part Two

  • Momotaro's Divine Sea Warriors

    ★★★★

  • The Body Snatcher

  • The Men Who Tread on the Tiger's Tail

  • Grandpa Planted a Beet

    ★★★½

  • To Have and Have Not

  • Double Indemnity

  • Ministry of Fear

    ★★★★

  • The Most Beautiful

  • The Curse of the Cat People

  • Port of Flowers

  • The Spider and the Tulip

    ★★★★★

  • I Walked with a Zombie

  • Sanshiro Sugata

  • Momotaro's Sea Eagles

    ★★★★

  • Hangmen Also Die!

    ★★★★½

  • Carnival of Sinners

    ★★★★

  • Paracelsus

    ★★★½

  • Shadow of a Doubt

  • Cat People

  • The Battle of Midway

  • The Magnificent Ambersons

    ★★★★★

  • To Be or Not to Be

  • The 47 Ronin

  • Ball of Fire

  • Sullivan's Travels

  • How Green Was My Valley