Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
Pride and Prejudice

Pride and Prejudice

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
Edit this entry  
28
The Private Life of Henry VIII

The Private Life of Henry VIII

1933
×
★★★½
Edit this entry  
27
LOL (Laughing Out Loud)

LOL (Laughing Out Loud)

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Babushkas of Chernobyl

The Babushkas of Chernobyl

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mystic Pizza

Mystic Pizza

1988
×
★★★½
Edit this entry  
19
Tulip Fever

Tulip Fever

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Dirt

The Dirt

2019
×
★★
Edit this entry  
23
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★
Edit this entry  
28
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
Brüno

Brüno

2009
×
Edit this entry  
02
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
27
My Millennial Life

My Millennial Life

2016
×
Edit this entry  
27
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Truth or Dare

Truth or Dare

2018
×
★½
Edit this entry  
12
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★½
Edit this entry  
06
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Doors

The Doors

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★
Edit this entry  
07
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ravenous

Ravenous

1999
×
★★★★
Edit this entry  
19
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★½
Edit this entry  
04
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
24
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
20
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Mary Shelley

Mary Shelley

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry