nina has logged 208 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Busting a Nut

Busting a Nut

2019
×
Edit this entry  
23
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Us

Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Drive

Drive

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fargo

Fargo

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Possession

Possession

1981
×
Read the review Edit this entry  
22
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★
Edit this entry  
06
Coco

Coco

2017
×
Edit this entry  
02
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Do You Like to Read?

Do You Like to Read?

2012
×
Edit this entry  
01
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
Read the review Edit this entry  
26
American Honey

American Honey

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hasan Minhaj: Homecoming King

Hasan Minhaj: Homecoming King

2017
×
Edit this entry  
20
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
Read the review Edit this entry  
18
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry