Sort by

Cramer has logged 49 entries for films during December 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
We Jam Econo: The Story of the Minutemen

We Jam Econo: The Story of the Minutemen

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lost Honor of Katharina Blum

The Lost Honor of Katharina Blum

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ariel

Ariel

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Commando

Commando

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Timecrimes

Timecrimes

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Wanted

Wanted

2008
×
Read the review Edit this entry  
11
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pygmalion

Pygmalion

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Boy Meets Girl

Boy Meets Girl

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Music for One Apartment and Six Drummers

Music for One Apartment and Six Drummers

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Footnote

Footnote

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Great Moment

The Great Moment

1944
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sound of Noise

Sound of Noise

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pola X

Pola X

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Three Ages

Three Ages

1923
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Magician

The Magician

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Le quattro volte

Le quattro volte

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Chronicle

Chronicle

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
Read the review Edit this entry  
02
The Lovers on the Bridge

The Lovers on the Bridge

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Bank Dick

The Bank Dick

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bernie

Bernie

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Canterbury Tale

A Canterbury Tale

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Escape to Victory

Escape to Victory

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Marwencol

Marwencol

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry