Cramer has logged 97 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Bastards

Bastards

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Computer Chess

Computer Chess

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★
Edit this entry  
17
Gold Diggers of 1933

Gold Diggers of 1933

1933
×
★★★½
Edit this entry  
10
White House Down

White House Down

2013
×
★★½
Edit this entry  
08
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★
Edit this entry  
07
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

2012
×
★★★★
Edit this entry  
06
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★½
Edit this entry  
05
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★
Edit this entry  
16
Birth

Birth

2004
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Beaver Trilogy

The Beaver Trilogy

2000
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★
Edit this entry  
16
The East

The East

2013
×
★★
Edit this entry  
14
William and the Windmill

William and the Windmill

2013
×
★★½
Edit this entry  
13
You're Next

You're Next

2011
×
★★
Edit this entry  
13
Drinking Buddies

Drinking Buddies

2013
×
★★★
Edit this entry  
12
Pussy Riot: A Punk Prayer

Pussy Riot: A Punk Prayer

2013
×
★★★½
Edit this entry  
12
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fuck for Forest

Fuck for Forest

2012
×
Edit this entry  
12
Sofia's Last Ambulance

Sofia's Last Ambulance

2012
×
★★★
Edit this entry  
11
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
★½
Edit this entry  
11
Pit Stop

Pit Stop

2013
×
★★★½
Edit this entry  
11
Go for Sisters

Go for Sisters

2013
×
★★★½
Edit this entry  
11
Elena

Elena

2012
×
★★★★
Edit this entry  
11
Rewind This!

Rewind This!

2013
×
★★★
Edit this entry  
11
Getting Back to Abnormal

Getting Back to Abnormal

2013
×
★★★
Edit this entry  
10
Everyone's Going to Die

Everyone's Going to Die

2013
×
★★★½
Edit this entry  
10
All That I Am

All That I Am

2013
×
★★
Edit this entry  
10
Mud

Mud

2012
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Fifth Season

The Fifth Season

2012
×
★★★★
Edit this entry  
09
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
Gus

Gus

2013
×
★★½
Edit this entry  
09
Some Girl(s)

Some Girl(s)

2013
×
★★★
Edit this entry  
09
Museum Hours

Museum Hours

2012
×
★★½
Edit this entry  
09
Harry Dean Stanton: Partly Fiction

Harry Dean Stanton: Partly Fiction

2012
×
★★★½
Edit this entry  
08
Reality Show

Reality Show

2015
×
★½
Edit this entry  
08
Lunarcy!

Lunarcy!

2012
×
★★
Edit this entry  
04
The Imposter

The Imposter

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Child

The Child

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Celeste & Jesse Forever

Celeste & Jesse Forever

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dolemite

Dolemite

1975
×
★★
Read the review Edit this entry