Sort by

Fred has logged 643 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Edit this entry  
29
28 Weeks Later

28 Weeks Later

2007
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Descent: Part 2

The Descent: Part 2

2009
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Edit this entry  
27
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★
Edit this entry  
26
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Case of: JonBenét Ramsey

The Case of: JonBenét Ramsey

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
Strange Invaders

Strange Invaders

1983
×
★★★
Edit this entry  
24
Disaster L.A.: The Last Zombie Apocalypse Begins Here

Disaster L.A.: The Last Zombie Apocalypse Begins Here

2014
×
★½
Edit this entry  
24
Santa Claws

Santa Claws

2014
×
Edit this entry  
24
Invasion U.S.A.

Invasion U.S.A.

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Bad Dreams

Bad Dreams

1988
×
★★★
Edit this entry  
23
Saint

Saint

2010
×
★★★★
Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Burial Ground

Burial Ground

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Ballistic: Ecks vs. Sever

Ballistic: Ecks vs. Sever

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Terror-Creatures from the Grave

Terror-Creatures from the Grave

1965
×
★★★
Edit this entry  
22
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
Interview with the Assassin

Interview with the Assassin

2002
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Blow

Blow

2001
×
★★★★
Edit this entry  
21
RFK Must Die: The Assassination of Bobby Kennedy

RFK Must Die: The Assassination of Bobby Kennedy

2007
×
★★★½
Edit this entry  
20
Mindwarp

Mindwarp

1991
×
★★★
Edit this entry  
20
The Vanishing

The Vanishing

1993
×
★★★½
Edit this entry  
20
Hanuman and the Seven Ultramen

Hanuman and the Seven Ultramen

1974
×
★★★
Edit this entry  
20
Starship Troopers 3: Marauder

Starship Troopers 3: Marauder

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Beyond the Gates

Beyond the Gates

2016
×
★★½
Edit this entry  
19
Epoch Evolution

Epoch Evolution

2003
×
★½
Edit this entry  
19
Epoch

Epoch

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Killing of America

The Killing of America

1981
×
★★★½
Edit this entry  
18
Starship Troopers 2: Hero of the Federation

Starship Troopers 2: Hero of the Federation

2004
×
★★★
Edit this entry  
18
Zeitgeist

Zeitgeist

2007
×
★★★½
Edit this entry  
18
Watch Me When I Kill

Watch Me When I Kill

1977
×
★★★★
Edit this entry  
18
Who Saw Her Die?

Who Saw Her Die?

1972
×
★★★★
Edit this entry  
18
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Red Dragon

Red Dragon

2002
×
★★★
Edit this entry  
17
Giallo in Venice

Giallo in Venice

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Turkey Shoot

Turkey Shoot

1982
×
★★★
Edit this entry  
16
The Chronicles of Riddick

The Chronicles of Riddick

2004
×
★★★½
Edit this entry  
16
Paranormal Activity 4

Paranormal Activity 4

2012
×
★★½
Edit this entry  
16
Paranormal Activity 3

Paranormal Activity 3

2011
×
★★★½
Edit this entry  
15
Paranormal Activity 2

Paranormal Activity 2

2010
×
★★★
Edit this entry  
15
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★★
Edit this entry  
14
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
George Harrison: Living in the Material World

George Harrison: Living in the Material World

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Janis: Little Girl Blue

Janis: Little Girl Blue

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
RoboCop 2

RoboCop 2

1990
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry