Evan has logged 171 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ritual

Ritual

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love & Pop

Love & Pop

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Crimewave

Crimewave

1985
×
★★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Darkman

Darkman

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Smoke Signals

Smoke Signals

1998
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Quick and the Dead

The Quick and the Dead

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★
Edit this entry  
11
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★½
Edit this entry  
03
Multiple Maniacs

Multiple Maniacs

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Shootist

The Shootist

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Consuming Kids: The Commercialization of Childhood

Consuming Kids: The Commercialization of Childhood

2007
×
Read the review Edit this entry  
29
Walker

Walker

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
High Plains Drifter

High Plains Drifter

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Last Life in the Universe

Last Life in the Universe

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Edit this entry  
17
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

1960
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
First Love

First Love

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Winchester '73

Winchester '73

1950
×
★★★
Edit this entry  
26
Abominable

Abominable

2019
×
★★½
Edit this entry  
25
Sukiyaki Western Django

Sukiyaki Western Django

2007
×
★★★½
Edit this entry