Sort by

Nisarg has logged 82 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Edit this entry  
01
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Cream

Cream

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
My Favorite Shapes by Julio Torres

My Favorite Shapes by Julio Torres

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Golden Glove

The Golden Glove

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Your Girlfriend

Your Girlfriend

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Guess Who

Guess Who

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Black Mirror: Nosedive

Black Mirror: Nosedive

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Patricia

Patricia

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
City of God

City of God

2002
×
★★★★
Edit this entry  
26
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
23
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★½
Edit this entry  
22
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Square

The Square

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Knowing

Knowing

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Black Mirror: The Waldo Moment

Black Mirror: The Waldo Moment

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Parasite

Parasite

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kai Po Che!

Kai Po Che!

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Chhello Divas

Chhello Divas

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Brüno

Brüno

2009
×
★★★½
Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Edit this entry  
12
Open Your Eyes

Open Your Eyes

1997
×
Read the review Edit this entry