• After Dark, My Sweet

    ★★★★

  • Remember My Name

    ★★★½

  • Pulp

    ★★★½

  • Harper

    ★★★½

  • The Sandpiper

    ★★★

  • Psycho

    ★★★★½

  • The Bat

    ★★★

  • The Trouble with Harry

    ★★★★

  • This Side of the Law

    ★★

  • Undertow

    ★★½

  • June Bride

    ★★★

  • Inner Sanctum

    ★★

  • Train to Alcatraz

    ★★★½

  • Caged Fury

    ★★

  • Out of the Past

    ★★★★★

  • The Crimson Key

  • Seven Keys to Baldpate

    ★★★

  • Possessed

    ★★★★½

  • The Guilty

    ★★★½

  • The Mysterious Mr. Valentine

    ★★½

  • The Inner Circle

    ★★

  • Don't Gamble with Strangers

    ★★½

  • The French Key

    ★★★

  • Mysterious Intruder

    ★★½

  • The Spiral Staircase

    ★★★★★

  • The Spider

    ★★★

  • The Tiger Woman

    ★★½

  • Midnight Manhunt

    ★★★

  • Jealousy

    ★★★½

  • The Lady Confesses

    ★★★

  • Grissly's Millions

    ★★★½

  • Dangerous Passage

    ★★★

  • The Missing Juror

    ★★★

  • Girl Rush

    ★½

  • The Mark of the Whistler

    ★★

  • Nine Girls

    ★★★½

  • Passport to Suez

    ★★

  • The Gorilla Man

    ★½

  • Shadow of a Doubt

    ★★★★★

  • The Payoff

    ★★½

  • The Murderer Lives at Number 21

    ★★★★★

  • Dr. Broadway

    ★★★½

  • Flight from Destiny

    ★★★★

  • The Devil Commands

    ★★★½

  • Queen of the Mob

    ★★

  • Murder in the Air

  • Island of Doomed Men

  • The Marshal Of Mesa City

    ★★★

  • King of the Underworld

    ★★★

  • The Last Warning

    ★½

  • Lawless Valley

    ★★½

  • The Renegade Ranger

    ★★★

  • The Lady in the Morgue

    ★★½

  • The Black Doll

  • The Westland Case

    ★★★

  • Born Reckless

    ★★½

  • The Garden Murder Case

    ★★½

  • Ouanga

    ★★★

  • The Black Cat

    ★★★★★

  • Mystery Ranch

    ★★★★

  • The Unholy Night

    ★½