Niv has logged 55 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Edit this entry  
26
Us

Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Akira Kurosawa: It Is Wonderful to Create: Seven Samurai

Akira Kurosawa: It Is Wonderful to Create: Seven Samurai

2002
×
★★★
Edit this entry  
09
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Edit this entry  
04
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Edit this entry  
03
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mirai

Mirai

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Period. End of Sentence.

Period. End of Sentence.

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ben & Arthur

Ben & Arthur

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Skin

Skin

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Black Sheep

Black Sheep

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★½
Edit this entry  
25
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★
Edit this entry  
16
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Fyre

Fyre

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Edit this entry  
25
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry