• Red Notice

    Red Notice

    ★½

    I knew I was going to hate it going in but I went in thinking I could get some good laughs in a "so bad, its good" kind of way but then Gal Gadot had to go and ruin it by just making it bad.

    The "Dwayne Johnson" Rock deserved better.

  • C'mon C'mon

    C'mon C'mon

    ★★★★★

    Very rare that you come across a movie as tender as this one. Every aspect of this movie was thought-provoking, sincere, and grounded.

    It is projects like these that maintain my trust in Joaquin Phoenix the same way I would trust a favorite director. He puts a lot of careful thought and consideration to the vast majority of his roles and I love him for it.

    This is also a rare instance where I also enjoyed a child actor in…

  • Dune

    Dune

    ★★★★

    One of those movies that feel larger than the screen it was being played on. I watched it in a bedroom but felt immersed immediately.

    This is the type of blockbuster that has been missing due to the pandemic and watching it felt like going to a big budget movie back when things used to be normal.

    A phenomenal weekend of movies.

  • The French Dispatch

    The French Dispatch

    ★★★★½

    A beautiful collection of vignettes that blend together so seamlessly, you could forget that it’s not one long story.

    Wes Anderson always amazes me with his sense of style. This film is so stylized it almost began to lose form and substance. I wouldn’t call this my favorite Wes Anderson but it is memorable for how unapologetically Wes Anderson it is.

    Also thought watching this and Dune in the same weekend would be too much Timothée Chalamet, but all it did was confirm how talented he is.

  • Army of the Dead

    Army of the Dead

    Is Zach Snyder self aware of how much of a meme he is?

    This movie so so absurdly awful it actually hurt my brain. Nothing makes sense when given a trivial amount of thought. Some of the worst writing I’ve ever seen with hilariously bad performances.

    The only justification it has to be watched is to get drunk with your friends for a good laugh.

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

    Finally got around to watching this and boy was it so painfully average. It’s one of those movies where every story beat is called before it happens.

    The performances and effects were great of course but the story was just so dry. I mean I guess the one big twist was cool but everything else just bored me.

  • Wonder Woman 1984

    Wonder Woman 1984

    ★½

    This was literally a waste of my time.

    The only redeeming aspect for me was the semi-interesting villains. While they brought something interesting to the table, WW and her love interest was not. Gal Gadot cannot act and is only in this movie because she is incredibly hot.

    Also the action was awful.

    Only watch if you want to laugh at it.

  • House of 1000 Corpses

    House of 1000 Corpses

    ★★★★

    “We are all living in hell”

    Maybe spooky szn is getting to me a little hard this year but I get why this has a cult following.

    Am I an avid cult follower? No. That’s reserved for 80’s slashers. The acting was very hit or miss, particularly from some of the victims. Most importantly, It is an overt knockoff/retelling of Texas Chainsaw Massacre with questionable intent and decisions.

    That being said, what it lacks in moral character, it makes up…

  • #Alive

    #Alive

    ★½

    In my last review I ended with say how Netflix movies are hit or miss.

    This is definitely a miss.

  • The Devil All the Time

    The Devil All the Time

    ★★★★

    Great film with equally great performances.

    The Devil All the Time’s cast was something to behold. Fantastic work from Bill Skarsguard and Robert Pattinson as to be expected. What really surprised me was the work of Tom Holland because this is my first time seeing him flesh out a whole dramatic performance without the underlying cheese of a superhero film.

    By no means is the film slow but it definitely picks up as it goes along leading to one of…

  • Feels Good Man

    Feels Good Man

    ★★★★½

    Such a mesmerizing journey. Never thought I’d be getting feels this hard from Pepe but there I was, rooting for a frog meme.

    I’d have to watch more docs from this year but I’ll be looking for Feels Good Man award nominations.

    Pretty stoked on watching 2 good movies in a row with Kaufman’s I’m Thinking of Ending Things yesterday.

  • I'm Thinking of Ending Things

    I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

    Holy shit Charlie Kaufman I think I love you.

    On the surface level it has Synecdoche vibes but as you put some of the pieces together it hits new forms self analysis and existentialism. As per usual, I expect there to be tremendous value in rewatches.

    The lack of films this year have been pretty tough for me and being able to see something this good with this much thought was genuinely such a treat. Strange how it was a tragic story that gave me the joy of a good cinema fix.

    Hopefully there will be more gems like this one coming this year.