Sort by

Nick has logged 193 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The BFG

The BFG

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gods of Egypt

Gods of Egypt

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Rats

Rats

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Eddie the Eagle

Eddie the Eagle

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Krampus

Krampus

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Knights of Badassdom

Knights of Badassdom

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Get the Gringo

Get the Gringo

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Into the Inferno

Into the Inferno

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Glory Daze: The Life and Times of Michael Alig

Glory Daze: The Life and Times of Michael Alig

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Piper

Piper

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Inner Workings

Inner Workings

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Old School

Old School

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A.C.O.D.

A.C.O.D.

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Yoga Hosers

Yoga Hosers

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Tusk

Tusk

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Central Intelligence

Central Intelligence

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Independence Day: Resurgence

Independence Day: Resurgence

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Legend of Tarzan

The Legend of Tarzan

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kung Fu Panda 3

Kung Fu Panda 3

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Men in Black 3

Men in Black 3

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Men in Black II

Men in Black II

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Snow White and the Huntsman

Snow White and the Huntsman

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry