Sort by

niylah has logged 175 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Edit this entry  
26
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★½
Edit this entry  
15
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
Edit this entry  
10
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★★★½
Edit this entry  
09
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
Edit this entry  
05
Long Pigs

Long Pigs

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Signs

Signs

2002
×
★★
Edit this entry  
28
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Fright Night

Fright Night

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Blob

The Blob

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★
Edit this entry  
11
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
Star Wars Biomes

Star Wars Biomes

2021
×
Edit this entry  
09
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Hills Have Eyes Part II

The Hills Have Eyes Part II

1984
×
Edit this entry  
03
Backcountry

Backcountry

2014
×
★★★★
Edit this entry  
02
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
01
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Misery

Misery

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
Edit this entry  
24
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★½
Edit this entry  
13
Attack of the Giant Leeches

Attack of the Giant Leeches

1959
×
½
Read the review Edit this entry  
10
The Werewolf Reborn!

The Werewolf Reborn!

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Wolf Creek

Wolf Creek

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Crazies

The Crazies

2010
×
★★★
Edit this entry  
16
Killing Ground

Killing Ground

2016
×
★★½
Edit this entry  
12
Vampyres

Vampyres

1974
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
Read the review Edit this entry  
04
Hard Candy

Hard Candy

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Atonement

Atonement

2007
×
★★★
Edit this entry  
29
The Colony

The Colony

2013
×
★★½
Edit this entry  
25
Rubber

Rubber

2010
×
Edit this entry  
24
Slaxx

Slaxx

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
FearDotCom

FearDotCom

2002
×
Edit this entry  
23
Horror Express

Horror Express

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Human Centipede 2 (Full Sequence)

The Human Centipede 2 (Full Sequence)

2011
×
Read the review Edit this entry  
17
Leprechaun 2

Leprechaun 2

1994
×
Edit this entry  
12
The Bermuda Triangle

The Bermuda Triangle

1978
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Cosmos

Cosmos

2015
×
½
Read the review Edit this entry