Njabs has logged 140 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Happy New Year, Charlie Brown

Happy New Year, Charlie Brown

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
17 Again

17 Again

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Garfield: A Tail of Two Kitties

Garfield: A Tail of Two Kitties

2006
×
Read the review Edit this entry  
23
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
World War Z

World War Z

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Crash

Crash

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Misery

Misery

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Darling Companion

Darling Companion

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
JFK

JFK

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Concert

The Concert

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Somebody Up There Likes Me

Somebody Up There Likes Me

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Papillon

Papillon

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry