Sort by

Njabs has logged 431 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Marnie

Marnie

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Grand Prix

Grand Prix

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Chappie

Chappie

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Hockey Champ

The Hockey Champ

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Donald's Snow Fight

Donald's Snow Fight

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pluto's Christmas Tree

Pluto's Christmas Tree

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Closer

Closer

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Outrage

The Outrage

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Capote

Capote

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Three Kings

Three Kings

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Straight Time

Straight Time

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Two Weeks in Another Town

Two Weeks in Another Town

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Last Emperor

The Last Emperor

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Little Matchgirl

The Little Matchgirl

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Everyone Says I Love You

Everyone Says I Love You

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry