Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Angel

Angel

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Rawhead Rex

Rawhead Rex

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dark Night of the Scarecrow

Dark Night of the Scarecrow

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Eden Lake

Eden Lake

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Devil Rides Out

The Devil Rides Out

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Def by Temptation

Def by Temptation

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
What We Started

What We Started

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
We Summon the Darkness

We Summon the Darkness

2019
×
★★½
Edit this entry  
19
The Fan

The Fan

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Christine

Christine

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
In the Earth

In the Earth

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Superman

Superman

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Burnt Offerings

Burnt Offerings

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Classic Horror Story

A Classic Horror Story

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
Son

Son

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
On Deadly Ground

On Deadly Ground

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Onion Field

The Onion Field

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hit

The Hit

1984
×
★★★★
Edit this entry  
21
Homicide

Homicide

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Harley Davidson and the Marlboro Man

Harley Davidson and the Marlboro Man

1991
×
★★★
Edit this entry  
11
The Omega Man

The Omega Man

1971
×
★★★★
Edit this entry  
10
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Q: Into the Storm

Q: Into the Storm

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Glitch in the Matrix

A Glitch in the Matrix

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
Come True

Come True

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spiral

Spiral

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hercules in New York

Hercules in New York

1970
×
★★
Read the review Edit this entry