RSS feed for njlxyaoxinwei
  • Visitor Q

    Visitor Q

    ★★

    It's troubling to laugh at humor on this level of darkness and they mostly seem to exist only for the shock value. Also poorly made as the boom mic was visible in quite a few scenes.

  • Captain Marvel

    Captain Marvel

    ★★★

    An all-powerful hero is no longer fun to watch. Samuel L Jackson provides great comic relief though.

  • The House That Jack Built

    The House That Jack Built

    ★★★★★

    Lars von Trier's brave stare into the abyss. Re-enacting the Barque of Dante by Delacroix. Third film I've seen from 2018 that climaxes in a hellish red glow (Suspiria, Climax).

  • Cold War

    Cold War

    ★★★★

    合不成,分也不成,姓社不行,姓资也不行,唯有一死才能破这死局

  • Roma

    Roma

    ★★★★

    "Siempre estamos solas."

  • Climax

    Climax

    ★★

    Cinema is the drug

  • Double Vision

    Double Vision

    ★★★★

    邪气满满的道教恐怖片,观感略像黑泽清的《X圣治》

  • Overlord

    Overlord

    ★★★

    女主美如画

  • High and Low

    High and Low

    ★★★★

    黑泽明的现代戏,环环相扣的破案过程与案件背后的贫富矛盾

  • Anatahan

    Anatahan

    ★★★

    Unsubtitled dialogue with English narration, a curiously orientalist film.

  • A. K.

    A. K.

    ★★★

    Chris Marker's documentary on Ran.

  • Alita: Battle Angel

    Alita: Battle Angel

    ★★★★

    Advance screening for Stanford AI Lab: CG human finally looks natural even alongside real actors in the same frame. Unapologetically aggressive and violent female hero.