Mike has logged 820 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Death Wish

Death Wish

1974
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
116 Cameras

116 Cameras

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Alone

Alone

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dolemite

Dolemite

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
New York Subway

New York Subway

1905
×
★★★★
Edit this entry  
28
Bad Boys

Bad Boys

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
In the Fade

In the Fade

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Captain Underpants: The First Epic Movie

Captain Underpants: The First Epic Movie

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Negative Space

Negative Space

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bright

Bright

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Book of Henry

The Book of Henry

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
20
One of Us

One of Us

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Wonder

Wonder

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Okja

Okja

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Abacus: Small Enough to Jail

Abacus: Small Enough to Jail

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Brood

The Brood

1979
×
Edit this entry  
09
Chasing Coral

Chasing Coral

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Icarus

Icarus

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Heroin(e)

Heroin(e)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Garden Party

Garden Party

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Life

Life

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Life Smartphone

Life Smartphone

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dear Basketball

Dear Basketball

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Wisdom Teeth

Wisdom Teeth

2010
×
★★★★
Edit this entry  
03
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
03
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
30
13 Assassins

13 Assassins

2010
×
Read the review Edit this entry  
30
Born in China

Born in China

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pokémon the Movie: I Choose You!

Pokémon the Movie: I Choose You!

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's Tough to Be a Bird

It's Tough to Be a Bird

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Smurfs: The Lost Village

Smurfs: The Lost Village

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bad Kids of Crestview Academy

Bad Kids of Crestview Academy

2017
×
★★
Read the review Edit this entry