Mike has logged 61 entries for films during September 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Inventor Crazybrains and His Wonderful Airship

The Inventor Crazybrains and His Wonderful Airship

1905
×
★★
Edit this entry  
28
The Twentieth Century Tramp; or, Happy Hooligan and His Airship

The Twentieth Century Tramp; or, Happy Hooligan and His Airship

1902
×
★★★
Edit this entry  
28
An Over-Incubated Baby

An Over-Incubated Baby

1901
×
★★★
Edit this entry  
28
The Man with the Rubber Head

The Man with the Rubber Head

1901
×
★★★★½
Edit this entry  
28
La poupée: Le curé et les mannequins

La poupée: Le curé et les mannequins

1899
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Geometry

Geometry

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Superman II: The Richard Donner Cut

Superman II: The Richard Donner Cut

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hardware

Hardware

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Guyver: Dark Hero

Guyver: Dark Hero

1994
×
★★★
Edit this entry  
27
Eye Myth

Eye Myth

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Citizen Toxie: The Toxic Avenger IV

Citizen Toxie: The Toxic Avenger IV

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Krrish

Krrish

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Guyver

The Guyver

1991
×
Read the review Edit this entry  
25
Timecop

Timecop

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It

It

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Koi... Mil Gaya

Koi... Mil Gaya

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
TMNT

TMNT

2007
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
2048: Nowhere to Run

2048: Nowhere to Run

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Clockwork

Clockwork

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Pulgasari

Pulgasari

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★
Edit this entry  
16
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Curse of Chucky

Curse of Chucky

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Man with Wax Faces

The Man with Wax Faces

1914
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Wild in the Streets

Wild in the Streets

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Puppet Master

Puppet Master

1989
×
Read the review Edit this entry  
13
Seed of Chucky

Seed of Chucky

2004
×
Read the review Edit this entry  
11
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Misadventures of Rick and Morty

The Misadventures of Rick and Morty

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Octagon

The Octagon

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Alien: Covenant - Prologue: Meet Walter

Alien: Covenant - Prologue: Meet Walter

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Maximum Overdrive

Maximum Overdrive

1986
×
Read the review Edit this entry  
06
The Smiling Man

The Smiling Man

2015
×
★★
Edit this entry  
06
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Child's Play 3

Child's Play 3

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The Honky Problem

The Honky Problem

1991
×
★★★
Edit this entry  
05
Office Space

Office Space

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Office Space

Office Space

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry