Sort by

nkrief has logged 59 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Drunken Birds

Drunken Birds

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
France

France

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
F9

F9

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Maria Chapdelaine

Maria Chapdelaine

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Restless

The Restless

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Restless

The Restless

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Creed

Creed

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Stronghold

The Stronghold

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Copshop

Copshop

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
OSS 117: From Africa with Love

OSS 117: From Africa with Love

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Another Round

Another Round

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Riders of Justice

Riders of Justice

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Like the Ones I Used to Know

Like the Ones I Used to Know

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
Going in Style

Going in Style

1979
×
★★★★
Edit this entry  
13
Daredevil

Daredevil

2003
×
Read the review Edit this entry  
13
The Town

The Town

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Justice League

Justice League

2017
×
Read the review Edit this entry  
13
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
Read the review Edit this entry  
13
Rafales

Rafales

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Gaz Bar Blues

Gaz Bar Blues

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Vivre à 100 milles à l'heure

Vivre à 100 milles à l'heure

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
Read the review Edit this entry  
06
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★
Edit this entry  
27
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry