Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
He Was a Quiet Man

He Was a Quiet Man

2007
×
★★★½
Edit this entry  
21
The House That Dripped Blood

The House That Dripped Blood

1971
×
★★★½
Edit this entry  
20
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★
Edit this entry  
19
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Asylum

Asylum

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Time

Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Outside the Wire

Outside the Wire

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Insignificance

Insignificance

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dead of Night

Dead of Night

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Death Line

Death Line

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sylvie's Love

Sylvie's Love

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Man Who Would Be King

The Man Who Would Be King

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lucky Girl

Lucky Girl

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Girl Next Door

The Girl Next Door

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Keeping Room

The Keeping Room

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Snake Moan

Black Snake Moan

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Olympus Has Fallen

Olympus Has Fallen

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Time to Hunt

Time to Hunt

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Starfish

Starfish

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Gift

The Gift

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Show

The Show

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Shadow in the Cloud

Shadow in the Cloud

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Togo

Togo

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Turn the River

Turn the River

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Shirley

Shirley

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
City of Industry

City of Industry

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mystery Men

Mystery Men

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Necromancer

Necromancer

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry