• The 400 Blows

    ★★★★

  • The Hound of the Baskervilles

    ★★★★

  • Al Capone

    ★★★½

  • Some Like It Hot

    ★★★½

  • Rio Bravo

    ★★★

  • House on Haunted Hill

    ★★★

  • The Sheriff of Fractured Jaw

    ★★★

  • Voice Without a Shadow

    ★★★★

  • Ashes and Diamonds

    ★★★★

  • Red Pier

    ★★½

  • Terror in a Texas Town

    ★★★

  • Cat on a Hot Tin Roof

    ★★★

  • The Fly

    ★★★★½

  • The Boy Who Came Back

    ★★★½

  • Vertigo

    ★★★★½

  • Dracula

    ★★★★

  • Touch of Evil

    ★★★★

  • The Bridge on the River Kwai

    ★★★★½

  • Paths of Glory

  • 3:10 to Yuma

    ★★★

  • Sweet Smell of Success

    ★★★★★

  • Gunfight at the O.K. Corral

    ★★★½

  • A Face in the Crowd

    ★★★★

  • The Curse of Frankenstein

    ★★★½

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Lust of the Vampire

    ★★

  • Plan 9 from Outer Space

    ★★

  • The Incredible Shrinking Man

    ★★★★½

  • The Seventh Seal

    ★★★★★

  • Throne of Blood

    ★★★★½

  • The Killing

  • The Man Who Knew Too Much

    ★★★

  • While the City Sleeps

    ★★★½

  • Forbidden Planet

    ★★★★★

  • The Searchers

    ★★★½

  • The Cockleshell Heroes

    ★½

  • Rebel Without a Cause

    ★★★★½

  • The Trouble with Harry

    ★★★

  • Killer's Kiss

    ★★★

  • The Quatermass Xperiment

    ★★½

  • To Catch a Thief

    ★★★★

  • The Night of the Hunter

  • It Came from Beneath the Sea

    ★★★

  • Kiss Me Deadly

    ★★★★½

  • Rififi

    ★★★★★

  • Marty

    ★★★★½

  • Diabolique

    ★★★

  • Sabrina

    ★★★★

  • Journey to Italy

    ★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • On the Waterfront

  • Them!

    ★★★★

  • Dial M for Murder

    ★★★★½

  • Seven Samurai

  • Creature from the Black Lagoon

    ★★★½

  • Pickup on South Street

    ★★★★½

  • The Wages of Fear

    ★★★★½

  • House of Wax

    ★★★★½

  • Fear and Desire

    ★★½

  • The Hitch-Hiker

    ★★★½

  • Ikiru

    ★★★★★

  • High Noon

    ★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • A Streetcar Named Desire

    ★★★★

  • The Day the Earth Stood Still

    ★★★½

  • Alice in Wonderland

  • Strangers on a Train

    ★★★★

  • Ace in the Hole

    ★★★★½

  • A Place in the Sun

    ★★★★

  • All About Eve

    ★★★★

  • Rashomon

    ★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★