RSS feed for Noah

Noah has logged 102 entries for dramatic films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Perfect Man

The Perfect Man

2005
×
Read the review Edit this entry  
12
A Matter of Faith

A Matter of Faith

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Downsizing

Downsizing

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
I'm Not Scared

I'm Not Scared

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Letter Never Sent

Letter Never Sent

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Pyaasa

Pyaasa

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The World

The World

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Prime

Prime

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Girl with Hyacinths

Girl with Hyacinths

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Love on a Leash

Love on a Leash

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ten

Ten

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Crows and Sparrows

Crows and Sparrows

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Paisan

Paisan

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Le tempestaire

Le tempestaire

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fires Were Started

Fires Were Started

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Strike

Strike

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry