RSS feed for Noah

Noah has logged 37 entries for romance films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Ex-File 3: The Return of the Exes

The Ex-File 3: The Return of the Exes

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Perfect Man

The Perfect Man

2005
×
Read the review Edit this entry  
06
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ghost Town

Ghost Town

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Letter Never Sent

Letter Never Sent

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pyaasa

Pyaasa

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Prime

Prime

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Love on a Leash

Love on a Leash

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
42nd Street

42nd Street

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Just Friends

Just Friends

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Tiny Furniture

Tiny Furniture

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Nick and Norah's Infinite Playlist

Nick and Norah's Infinite Playlist

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Girl in Lovers Lane

The Girl in Lovers Lane

1960
×
Read the review Edit this entry  
05
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ivanhoe

Ivanhoe

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Grand Hotel

Grand Hotel

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry