Sort by

Noah Kern has logged 489 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
The Circus

The Circus

1928
×
★★★½
Edit this entry  
30
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★
Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Police Story

Police Story

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★
Edit this entry  
19
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Landscape in the Mist

Landscape in the Mist

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Twin Peaks

Twin Peaks

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★½
Edit this entry  
28
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pecker

Pecker

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
LEGO Star Wars Holiday Special

LEGO Star Wars Holiday Special

2020
×
★★
Edit this entry  
27
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Knocked Up

Knocked Up

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hairspray

Hairspray

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Scanners

Scanners

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry