Sort by

noah has logged 60 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Circle

Circle

2015
×
Edit this entry  
31
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★
Edit this entry  
31
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★½
Edit this entry  
31
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Saw

Saw

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
Edit this entry  
25
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
Edit this entry  
24
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tag

Tag

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
Edit this entry  
24
La Strada

La Strada

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Brothers

Brothers

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
Edit this entry  
23
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Unguarded

Unguarded

2011
×
★★★
Edit this entry  
18
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Living End

The Living End

1992
×
★★★½
Edit this entry  
13
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★
Edit this entry  
12
Amour

Amour

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
French Exit

French Exit

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
09
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Brüno

Brüno

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry