Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Joan of Arc

Joan of Arc

1900
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Merry Frolics of Satan

The Merry Frolics of Satan

1906
×
★★★★
Edit this entry  
04
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★
Edit this entry  
01
Family Romance, LLC

Family Romance, LLC

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Pervert's Guide to Ideology

The Pervert's Guide to Ideology

2012
×
★★★½
Edit this entry  
30
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Field Guide to Evil

The Field Guide to Evil

2018
×
★★
Edit this entry  
28
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★★★
Edit this entry  
28
A Dog's Life

A Dog's Life

1918
×
★★★½
Edit this entry  
26
Katalin Varga

Katalin Varga

2009
×
★★★★
Edit this entry  
25
Meeting the Man: James Baldwin in Paris

Meeting the Man: James Baldwin in Paris

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Face to Face

Face to Face

1976
×
★★★½
Edit this entry  
24
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
Meeting the Man: James Baldwin in Paris

Meeting the Man: James Baldwin in Paris

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
24
GUO4

GUO4

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Mrs. Harris Goes to Paris

Mrs. Harris Goes to Paris

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
A Woman of Paris: A Drama of Fate

A Woman of Paris: A Drama of Fate

1923
×
★★★
Edit this entry  
21
The Pilgrim

The Pilgrim

1923
×
★★★★
Edit this entry  
15
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Shaolin Soccer

Shaolin Soccer

2001
×
★★★
Edit this entry  
31
Police Story

Police Story

1985
×
★★★
Edit this entry  
30
2046

2046

2004
×
★★½
Edit this entry  
30
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Last of Sheila

The Last of Sheila

1973
×
★★★
Edit this entry  
28
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Christmas Mail

Christmas Mail

2010
×
Read prior review Edit this entry  
17
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★
Read prior review Edit this entry  
14
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★★
Edit this entry  
13
Titane

Titane

2021
×
★★
Read prior review Edit this entry  
13
Raw

Raw

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Edit this entry  
09
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Menu

The Menu

2022
×
★★★
Edit this entry  
03
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★
Edit this entry  
01
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Blonde

Blonde

2022
×
Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★★
Edit this entry  
25
Mister Organ

Mister Organ

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★½
Edit this entry