Sort by

Wash my coat, but, has logged 233 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Twin Peaks

Twin Peaks

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Christmas Mail

Christmas Mail

2010
×
½
Read prior review Edit this entry  
23
Last Life in the Universe

Last Life in the Universe

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Red Notice

Red Notice

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Once

Once

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bowling for Columbine

Bowling for Columbine

2002
×
★★★★
Edit this entry  
23
Titane

Titane

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Code Unknown

Code Unknown

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
City Lights

City Lights

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Michael

Michael

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sicko

Sicko

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Witcher: Nightmare of the Wolf

The Witcher: Nightmare of the Wolf

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Annette

Annette

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Earth to Mouth

Earth to Mouth

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Up the Yangtze

Up the Yangtze

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
3 Faces

3 Faces

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
True Grit

True Grit

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
True Grit

True Grit

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Torso

Torso

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
All the Colors of the Dark

All the Colors of the Dark

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fear

Fear

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry