Sort by

Wash my coat, but, has logged 275 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Shaolin Soccer

Shaolin Soccer

2001
×
★★★
Edit this entry  
31
Police Story

Police Story

1985
×
★★★
Edit this entry  
30
2046

2046

2004
×
★★½
Edit this entry  
30
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Last of Sheila

The Last of Sheila

1973
×
★★★
Edit this entry  
28
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Christmas Mail

Christmas Mail

2010
×
Read prior review Edit this entry  
17
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★
Read prior review Edit this entry  
14
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★★
Edit this entry  
13
Titane

Titane

2021
×
★★
Read prior review Edit this entry  
13
Raw

Raw

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Edit this entry  
09
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Menu

The Menu

2022
×
★★★
Edit this entry  
03
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★
Edit this entry  
01
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Blonde

Blonde

2022
×
Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★★
Edit this entry  
25
Mister Organ

Mister Organ

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★½
Edit this entry  
13
Into the Inferno

Into the Inferno

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Velvet Queen

The Velvet Queen

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Twin Peaks

Twin Peaks

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Inspiration

Inspiration

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Moon

Moon

2009
×
★★★★
Edit this entry  
26
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
24
My Best Fiend

My Best Fiend

1999
×
★★★½
Edit this entry  
23
Burden of Dreams

Burden of Dreams

1982
×
★★★½
Edit this entry  
23
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
22
La Soufrière

La Soufrière

1977
×
★★★★
Edit this entry  
22
Stroszek

Stroszek

1977
×
★★★★
Edit this entry  
20
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Heart of Glass

Heart of Glass

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
★★★½
Edit this entry  
15
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Bram Stoker's Dracula

Bram Stoker's Dracula

1992
×
★★★
Edit this entry  
09
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★
Edit this entry