Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Creatures

The Creatures

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Coma

Coma

1978
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Driller Killer

The Driller Killer

1979
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★½
Edit this entry  
14
Possessed

Possessed

1947
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Bat

The Bat

1959
×
★★★★
Edit this entry  
13
Shock

Shock

1946
×
★★★½
Edit this entry  
11
Candyman

Candyman

1992
×
★★★
Edit this entry  
10
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★
Edit this entry  
09
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★★★★
Edit this entry  
08
Images

Images

1972
×
★★★★
Edit this entry  
07
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Nights in Rodanthe

Nights in Rodanthe

2008
×
★★½
Edit this entry  
04
The Boys in the Band

The Boys in the Band

2020
×
★★½
Edit this entry  
03
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Crazies

The Crazies

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Long Train Running: A History of the Oakland Blues

Long Train Running: A History of the Oakland Blues

1981
×
★★★★
Edit this entry  
01
Mother

Mother

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Deep

The Deep

1977
×
★★
Edit this entry  
30
A Star Is Born

A Star Is Born

1976
×
★★
Edit this entry  
28
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Cube

Cube

1997
×
★★★
Edit this entry  
24
Bonjour Tristesse

Bonjour Tristesse

1958
×
★★★½
Edit this entry  
17
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
15
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
13
I Wanna Hold Your Hand

I Wanna Hold Your Hand

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Satantango

Satantango

1994
×
★★★½
Edit this entry  
09
Rancho Notorious

Rancho Notorious

1952
×
★★★★
Edit this entry  
08
Streetwise

Streetwise

1984
×
★★★★
Edit this entry  
02
Devil's Doorway

Devil's Doorway

1950
×
★★★½
Edit this entry  
01
Body Count

Body Count

1986
×
★★½
Edit this entry  
27
The Comfort of Strangers

The Comfort of Strangers

1990
×
★★★½
Edit this entry  
27
Long Weekend

Long Weekend

1978
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Walking Hills

The Walking Hills

1949
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Rock

The Rock

1996
×
★★★½
Edit this entry  
25
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
X-Men

X-Men

2000
×
★★★
Edit this entry  
24
Sleeping with the Enemy

Sleeping with the Enemy

1991
×
★★★
Edit this entry  
23
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★
Edit this entry  
23
Titanic

Titanic

1997
×
★★★½
Edit this entry  
20
Sister Act 2: Back in the Habit

Sister Act 2: Back in the Habit

1993
×
★★★
Edit this entry  
18
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Funke

Funke

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
A Mighty Wind

A Mighty Wind

2003
×
★★★★
Edit this entry  
16
Miracle

Miracle

2004
×
★★★½
Edit this entry  
12
Stir of Echoes

Stir of Echoes

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Edit this entry  
10
City Slickers

City Slickers

1991
×
★★★
Edit this entry  
07
The Road to Bresson

The Road to Bresson

1984
×
★★★
Edit this entry