• Black Narcissus

    ★★★

  • Odd Man Out

    ★★★½

  • Johnny O'Clock

    ★★★½

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • The Best Years of Our Lives

    ★★★★★

  • A Matter of Life and Death

    ★★★★

  • The Killers

    ★★★★½

  • The Postman Always Rings Twice

    ★★★★

  • Shock

    ★★★½

  • Scarlet Street

    ★★★★½

  • Brief Encounter

    ★★★★

  • Detour

    ★★★★

  • Fallen Angel

    ★★★

  • Mildred Pierce

    ★★★★★

  • Christmas in Connecticut

    ★★★

  • Meet Me in St. Louis

    ★★★★

  • Laura

    ★★★½

  • Gaslight

    ★★★★★

  • The Ghost Ship

    ★★★★½

  • Heaven Can Wait

    ★★★

  • Above Suspicion

    ★★★★

  • The Leopard Man

    ★★★

  • I Walked with a Zombie

    ★★★★

  • Cat People

    ★★★★

  • The Talk of the Town

    ★★★★½

  • The Pride of the Yankees

    ★★★★★

  • Yankee Doodle Dandy

  • Nazi Agent

    ★★★★

  • Sullivan's Travels

    ★★★★★

  • The Maltese Falcon

    ★★★½

  • A Woman's Face

    ★★★★½

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • Fantasia

    ★★★½

  • The Great Dictator

    ★★★★

  • The Westerner

    ★★★★½

  • Foreign Correspondent

    ★★★½

  • The Grapes of Wrath

    ★★★★

  • Pinocchio

    ★★★★★

  • The Shop Around the Corner

    ★★★½

  • Gone with the Wind

    ★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★★

  • Only Angels Have Wings

    ★★★½

  • Stagecoach

    ★★★★½

  • The Lady Vanishes

    ★★★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★★

  • The Awful Truth

    ★★★½

  • Dead End

    ★★★★

  • A Star Is Born

    ★★★★★

  • Sabotage

    ★★★★

  • The Story of a Cheat

    ★★★★

  • Craig's Wife

    ★★★★

  • Dodsworth

    ★★★★

  • Swing Time

    ★★★½

  • Mr. Deeds Goes to Town

    ★★★★

  • Modern Times

    ★★★★

  • The Petrified Forest

    ★★★★½

  • A Night at the Opera

    ★★★½

  • Top Hat

    ★★★½

  • Mad Love

    ★★★★

  • The Thin Man

    ★★★★

  • L'Atalante

    ★★★★

  • It Happened One Night

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★½

  • Duck Soup

    ★★★★½

  • Footlight Parade

    ★★★★½

  • Gold Diggers of 1933

    ★★★★

  • The Silver Cord

    ★★★★½

  • Zero for Conduct

    ★★★★

  • The Fatal Glass of Beer

    ★★★½

  • King Kong

    ★★★★★

  • What Price Hollywood?

    ★★★★★

  • Merrily We Go to Hell

    ★★★★